تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

همایش "راهبردهای صنفی نوین جامعه داروسازی "

  همایش "راهبردهای صنفی نوین جامعه داروسازی " توسط انجمن داروسازان ایران از ساعت 5 و 30 دقیقه عصر پنجشنبه 23 مهر 94 در سالن همایش های خلیج فارس پژوهشگاه نیرو در شهرک قدس تهران با حضور پرتعداد نمایندگان انجمن های داروسازی کشور و داروسازان صاحب نظر و علاقمند به ادامه فعالیت موثر و مستقل حرفه ای که خطرات جدی تهدید کننده موجودیت و حیات اقتصادی داروخانه های بخش خصوصی را به خوبی درک کرده اند برگزار شد.در مجموع ،استقبال از همایش فراتر از حد انتظار بود.پس از خوش آمد گویی دکتر رهبر مژدهی آذر رییس انجمن داروسازان ایران به حاضران و ذکر خلاصه ای از آنچه به ویژه در یک ساله اخیر بر داروسازان کشور گذشت ،پانل های همایش آغاز شد.
  سخنرانان در پانل اول در باره آینده داروخانه ها پس از اجرای طرح تحول سلامت سخن گفتند .پانل دوم که بلافاصله آغاز شد در باره ی راهکارهای توانمندسازی داروخانه ها و کیفیت ارتقای خدمات بود.پس از پخش یک کلیپ در باره ی معرفی خدمات داروسازان ،با توجه به فشردگی برنامه ی سخنرانی ها بدون وقفه و با حذف زمان استراحت پانل سوم با موضوع نقش انجمن داروسازان ایران چالش های صنفی پیش رو آغاز شد و سرانجام بیانیه پایانی همایش خوانده شد. همانگونه که در بیانیه پایانی تاکید شد ،حاضران پس از جمع بندی مباحث مطرح شده در 9 مقاله و سخنرانی ، ضمن طرح استدلالات مختلف مخالفت قاطع و یکپارچه ی خود را با تاسیس داروخانه های زنجیره ای یا زنجیره ای سازی تحت هر پوشش و عنوان از جمله داروخانه فرانچایز اعلام نمودند و از طرح توانمندسازی داروخانه ها از طریق ارایه بسته ی استاندارد خدمات توسط انجمن داروسازان ایران حمایت کردند . مراتب به شکل طوماری امضاء شده
  توسط حاضران در همایش ، برای سازمان غذا و داروی کشور نیز ارسال گردید
  . از هیات مدیره ی انجمن داروسازان تنکابن و رامسر آقایان دکتر صادقی ،دکتر پیوسته دوست و وکتر جنابی در این همایش شرکت کرده بودند.
  از انجمن داروسازان بابل آقایان دکتر امامقلیزاده ،دکتر شهابی و دکتر بهمنیار و از انجمن داروسازان بهشهر نکاء و گلوگاه نیز آقای دکتر زارع شرکت داشتند.
  مجری این مراسم پرشکوه، همکار عزیزمان آقای دکتر خیری مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران و نایب رییس انجمن داروسازان گیلان بودند.ضمنا طی این همایش از برگزیدگان پنجمین دوره ی جایزه ملی کیفیت در حوزه داروخانه ها تقدیر به عمل آمد و از کارت رفاهی داروسازان با مشارکت بانک ملی ایران رونمایی شد ضمن آنکه نمونه های پیشنهادی روپوش های متمایز کارکنان داروخانه ها نیز به نمایش گذاشته شده بود. مراسم در ساعت 21 و 45 دقیقه پایان یافت .

   

  بيانيه داروسازان كشور در مورد جريان ايجاد انحصار در داروخانه داري (طرح تاسيس داروخانه هاي زنجيره اى ، فرانچايز و .....)

  ما امضاء كنندگان زير داروسازان شاغل در بخش هاي مختلف داروسازي كشور مواضع خود را در باب طرح و جريان احداث داروخانه هاي زنجيره ايي (تحت هر عنواني) به شرح زير اعلام ميداريم :

  يكم : بنا بر اصل ٤٤ قانون اساسي مترقي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران ، بيانات رهبري و آنچه در قوانين بالادستي از جمله اقتصاد مقاومتي آمده است ، هر گونه انحصاري در تجارت ممنوع بوده و انحصار مي تواند زمينه ساز مفسده هاي متعدد گرديده و فضاي رقابتي را از بين ببرد لذا عقيده داريم تاسيس چنين داروخانه هايي به نوعي اهداء حقي انحصاري در زمينه كالايي استراتژيك است كه مي تواند موجبات بروز لابي هاي متعدد و بروز خطرات جبران ناپذيري گردد، لذا با هر نوع از آن مخالفيم.

  دوم - بنا بر تعاريف موجود در آيين نامه داروخانه ها، داروخانه موسسه اي است درماني و به نظر ما مقدس و به عقيده بسياري از مردم شريف ايران ماوايي براي بيان مشكلات شخصي لذا تحت هيچ شرايطي ورود انحصار سرمايه داري يا دولتى ... را در قالب داروخانه هاي فوق كه ممكن است مطامع اقتصادي مديران بالا دستيشان بر اهداف علمي و خدمت رساني داروخانه بچربد را به صلاح نمي دانيم.

  سوم - يكي از دغدغه هاي جامعه دانشجويي كشور و بزرگان نظام بحث اشتغال جوانان است ، عقيده ما بر اين است كه طرح هاي فوق هيچگونه تاثيرمثبتي در اشتغال زايي فارغ التحصيلان جديد داروسازي ندارد.

  چهارم- يكي از دلايل طراحان تاسيس چنين داروخانه هايي بهبود وضعيت اقتصادي داروخانه است( كه البته هيچ تحقيق و بررسي علمي در اين زمينه صورت نگرفته است) ، عقيده ما براين است مشكلات اقتصادي داروخانه هاي كشور سر منشاء ديگري از جمله كم بودن مارژين سود دارو داشته و چنين طرح هايي نه تنها باري از دوش ما برنمي دارد بلكه شريكي براي سود اندك داروخانه هايمان ايجاد مي نمايد.

  پنجم- يكي از دلايل تاسيس داروخانه هاي اينچنيني از سوي طراحان آن بهبود ساختار مديريتي و خدمت رساني علمي در داروخانه است ، ما عقيده داريم براي اصلاح اين نقيصه كه شايد چندان هم بغرنج نباشد، راهكار هاي موثرتري از جمله طرح توانمند سازي داروخانه ها زير نظر انجمن داروسازان ايران (با استقرار نرم افزارهاي تخصصي و آموزشى) كار ساز تر است.

  ششم- با توجه به بندهاي فوق ما سربازان دفاع از كيان علمي و خدمت رساني بخش دارو و درمان كشور ،ورود به حوزه هاي مديريتي ، مالكيتي و اشتراك در منافع داروخانه را به هر نحوي اعم از زنجيره اي، فرانچايز و ...... ممنوع دانسته و اعتراض خود را نه تنها در تاسيس احتمالي بلكه حتي در بررسي هاي ابتدايي نيز اعلام ميداريم.

  هفتم_ ما ضمن ارج نهادن به طرح تحول سلامت لزوم بازنگري مجدد آن و لحاظ نمودن نقش رفيع داروساز در آن را ياد آور شده و خواهان منفك شدن تاسيس داروخانه در قالب طرح راه اندازي كلينيك هاي ويژه به هر نوع و نحوي هستيم. چون اعتقاد داريم با توجه به يكسان بودن قيمت دارو در همه داروخانه ها اعم از خصوصي يا دولتي، ايجاد داروخانه جديد در داخل درمانگاه ها، هيچ منافعي براي مردم به همراه نخواهد داشت.


  این مطلب تا کنون 55 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 26 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160022
 • بازدید امروز :160177
 • بازدید داخلی :12305
 • کاربران حاضر :204
 • رباتهای جستجوگر:352
 • همه حاضرین :556

تگ های برتر